726 006 005 quoss@op.pl

Mycie elewacji

Elewacja jest twarzą naszego domu. Zaniedbana „dodaje” budynkowi lat. Niszczejąca obniża jego wartość. Aby elewacja wyglądała jak nowa, należy co kilka lat poddać ją gruntownemu czyszczeniu, a następnie właściwie ją zabezpieczyć przed ponownym zabrudzeniem.

Zadbany budynek wpływa na wizerunek firmy oraz opinie i zaufanie klientów.

Świadczy o renomie instytucji, która go użytkuje i stanowi zapowiedź tego, co czeka na nas wewnątrz. Wygląd zewnętrzny budynku odgrywa niezwykle ważną rolę.

Czysta elewacja to swoista wizytówka budynku i jego mieszkańców.
W myśl powiedzenia ,,Jak Cię widzą, tak Cię piszą” warto zadbać o jej schludny wygląd.

Dzięki myciu i odgrzybianiu elewacja odzyska swój dawny blask .

Elewacja jako reprezentatywna część każdego budynku, pełni dwie podstawowe funkcje – estetyczną i ochronną. Oprócz dostarczania walorów estetycznych, zapewnia ochronę przed działaniem warunków atmosferycznych – śniegiem, deszczem, promieniami słonecznymi. Daje również warstwę, która pozwala na zatrzymanie ciepła i zabezpiecza budynek przed wilgocią.

Niestety z upływem czasu każda elewacja pokrywa się zanieczyszczeniami pochodzenia atmosferycznego – osadami kurzu, pyłu, dymu, spalin, które wraz z wiatrem, opadami deszczu czy śniegu osadzają się na ścianach budowli.

Narażona na tak nieustanne działanie szkodliwych czynników atmosferycznych, elewacja z czasem może stracić na wyglądzie i szczelności. Zanieczyszczone ściany utrudniają cyrkulację powietrza i sprzyjają rozwojowi mikroorganizmów.

W konsekwencji ich działania powstają plamy, zacieki, wykwity, pęknięcia, odbarwienia, odparzenia. Każde zabrudzenie wpływa niekorzystnie na trwałość elewacji.

Osiadłe na niej zanieczyszczenia na różny sposób przyspieszają proces degradacji materiałów elewacyjnych.

Zdecydowanie największą zmorą, jeśli chodzi o zabrudzenia elewacji są glony. To nic innego jak widoczny zielony nalot. Najczęściej pojawiają się w zacienionych miejscach, na ścianach północnych i wschodnich, gdzie ze względu na ograniczone nasłonecznienie dłużej utrzymuje się wilgoć. Wilgoć jest największym wrogiem elewacji.

Rozwój glonów na elewacjach jest zjawiskiem naturalnym i nieuniknionym
To znaczy, że porastanie glonami pomimo nowoczesnych technologii budowlanych, specjalnych farb i tynków oraz powłok nie da się w 100% uniknąć.

Aby zapobiec rozwojowi glonów i grzybów – warto powierzchnie te regularnie myć i odgrzybiać, tj. raz na 3-8 lat, w zależności od: lokalizacji budynku, warunków atmosferycznych i struktury tynku.

Częstotliwość mycia elewacji:

Mycie elewacji to proces konserwacji, który warto przeprowadzać regularnie, raz na kilka lat. A jak często? To zależy, od stopnia zabrudzenia !

Przyczyny zabrudzenia elewacji:

Co wpływa na tempo powstania i rodzaj zabrudzenia elewacji?
Co wpływa na rozwój i intensywność skażenia biologicznego elewacji?

  • intensywność i częstotliwość opadów deszczu (i zawilgocenie ścian)
  • ograniczone nasłonecznienie/ zacienienie elewacji (i dłużej utrzymująca się wilgoć)
  • sąsiedztwo drzew i krzewów, pól, zbiorników wodnych, ruchliwej ulicy
  • gęste usytuowanie zabudowy i brak właściwego ,,przewietrzania”
  • porowata struktura elewacji oraz materiały użyte do wykończenia ścian zewnętrznych

Brak odpowiedniej reakcji w krótkim czasie, może doprowadzić do trwałych uszkodzeń budynku i wiązać się z kosztownym remontem.

ETAPY CZYSZCZENIA ELEWACJI:

Całość procesu czyszczenia elewacji to następujące etapy pracy:

  • Zabezpieczenie terenu wokół budynku + elementów ,,wrażliwych” będących częścią elewacji
  • pokrycie całości zabrudzonej powierzchni, w zależności od potrzeb: preparatem myjąco – odtłuszczającym/ preparatem biobójczym, likwidującym biologiczne skażenie podłoży, tj. mchy, glony, pleśń, grzyby oraz neutralizującym ich zarodniki gnieżdżące się pod powierzchnią podłoża
  • mycie wodne niskociśnieniowe – zmywamy zabrudzenia niewielkim ciśnieniem wody, które pozwala nam na bezpieczną pracę, nie naruszając przy tym struktury czyszczonej powierzchni (całą robotę ,,robi nam” specjalistyczny preparat, a nie duże ciśnienie wody)
  • spłukanie całej powierzchni czystą wodą
  • pokrycie umytej powierzchni specjalistycznym preparatem, celem spotęgowania efektu czyszczenia, dosycenia koloru oraz spowolnienia procesu ponownego zabrudzenia (impregnacja bioaktywna)
  • na zakończenie prac: sprzątamy po sobie i cieszymy się efektem naszej pracy jak najdłużej
  • Na życzenie Klienta – impregnacja hydrofobowa.

Czyścimy elewacje: betonowe, kamienne, ceglane, zabytkowe, blaszane, aluminiowe, szklane, tynk (mineralny, akrylowy, silikatowy, silikonowy), klinkier, plandeki, siding, itp.

Specjalizujemy się w usługach mycia i czyszczenia elewacji, obejmujących zarówno prywatne przestrzenie, jak i obszar mycia przemysłowego:

  • mycie elewacji domów prywatnych
  • mycie elewacji bloków dla Wspólnot Mieszkaniowych i Spółdzielni
  • mycie elewacji budynków gospodarczych
  • mycie elewacji budynków mieszkalnych
  • mycie elewacji biurowców, fabryk
  • mycie obiektów użyteczności publicznej
  • mycie magazynów, zakładów i hal produkcyjnych
  • mycie obiektów przemysłowych, handlowych, sportowych, sakralnych
  • mycie hal namiotowych i namiotów ogrodowych, mycie plandek, sidingu
  • mycie zewnętrzne ścian, itp

Mycie elewacji? Czy warto?

Mycie elewacji eliminuje dużo bardziej kosztowne jej malowanie.
Przeciwdziałanie rozwojowi grzybów oraz pleśni, które „kotwicząc” się na powierzchni przyczyniają się do mikropęknięć i szybszego jej niszczenia

Mycie elewacji jest kilkakrotnie tańsze od malowania, a prawidłowo oczyszczona chemicznie ściana dość, że będzie wyglądała jak nowa, to odzyska również właściwości ochronne, zbliżone do nowego tynku. Profesjonalne mycie elewacji to proces konserwacji, który odnawia, uszlachetnia oraz ożywia naturalną kolorystykę. NIE MALUJ – UMYJ!!!

Mycie elewacji przez specjalistów, to gwarancja uzyskania nie tylko satysfakcjonującego efektu estetycznego, ale przede wszystkim przedłużenie trwałości elewacji.

UWAGA! Zielony nalot powinno się usuwać jak najszybciej. Pokryta nimi fasada nie tylko bowiem źle wygląda, ale i ulega korozji biologicznej. Nie dość że szpeci to jeszcze powoduje niszczenie tynku

  • Glony zwiększają wilgotność elewacji – glony utrzymują wilgoć w tynku, co może
    prowadzić do rozwoju pleśni, grzybów, wykwitów, pękania i odparzania elewacji
  • Glony zmniejszają właściwości termoizolacyjne elewacji– wilgotna elewacja stopniowo
    traci właściwości termoizolacyjne, powodując większe straty ciepła i wzrost kosztów
    ogrzewania.
  • Glon uszkadzają elewację– elewacja tynkowa porośnięta przez glony jest bardzo podatna
    na zjawisko odspajania się tynku od podłoża i w efekcie ulega szybszej degradacji.
  • Zabrudzenia biologiczne utrzymują wilgoć w tynku, co sprzyja pęknięciom i wychładzaniu.

Czyszczenie elewacji budynków, to także dbanie o nasze zdrowie. Gnieżdżące się pod powierzchnią kolonie bakterii i grzybów mogą prowadzić nie tylko do zniszczenia elewacji, ale również do rozwoju alergii i chorób.

Czy można malować brudną elewację?

Malowanie brudnych ścian jest błędem i prowadzi do szybkiego ponownego zabrudzenia oraz odspajania się farby w następnych latach eksploatacji.

Jeśli mimo wszystko zdecydujesz się na malowanie elewacji, bo np. marzy Ci się zmiana koloru – pamiętaj, uprzednio umyj i zdezynfekuj podłoże. Mycie tynku przed malowaniem jest konieczne.

Czy samodzielne mycie elewacji ma sens?

Nie krytykujemy samodzielnego mycia elewacji, choć uważamy, że zabieg ten warto powierzyć specjalistom. WAŻNE!!! Zastosowanie nieodpowiednich środków czyszczących może nie tylko sprawić, że brud wniknie w strukturę powierzchni, lecz także doprowadzić do jej uszkodzeń i odbarwień.

KORZYŚCI Z MYCIA ELEWACJI

  • Poprawa estetyki (wizerunku) budynku: Czysta elewacja sprawia, że wizualnie budynek prezentuje się dużo lepiej – wzrost atrakcyjności budynku
  • Spowolnienie procesu biodegradacji i przeciwdziałanie uszkodzeniom: Mycie to prewencja przed ewentualnymi uszkodzeniami powierzchni (odbarwienia, pęknięcia, odparzenia) i uniknięcie kosztownych remontów
  • Przedłużenie trwałości elewacji i żywotności budynku: regularne mycie może znacząco  wydłużyć żywotność materiałów budowlanych
  • Wzrost wartości nieruchomości: czysta i dobrze utrzymana elewacja podnosi wartość rynkową nieruchomości –
  • Zwiększenie efektywności energetycznej – czysta elewacja poprawia efektywność energetyczną poprzez zmniejszenie absorpcji ciepła; pozbycie się zanieczyszczeń z elewacji pomaga utrzymać odpowiednią izolację termiczną i wentylację budynku, co może przyczynić się do oszczędności energetycznych i spadku kosztów ogrzewania
  • Poprawa jakości powietrza i komfortu mieszkańców: usunięcie zanieczyszczeń z elewacji może zmniejszyć występowanie alergenów i pyłków, które podróżują wraz z wiatrem i przedostają się do dróg oddechowych, np. przez otwarte okno

Podsumowując, mycie elewacji to nie tylko kwestia estetyki, ale także dbałość o trwałość budynku i komfort mieszkańców. Regularne utrzymanie czystości to inwestycja w długowieczność i atrakcyjność budynku i jego otoczenia.

Czysta elewacja wzbudza zaufanie domowników oraz świadczy o profesjonalizmie firmy.

Mycie elewacji to najtańszy i najszybszy sposób na przywrócenie jej należytego wyglądu.

W większości przypadków usługa realizowana jest w ciągu jednego dnia.